Aby se Tomík s Downovým syndromem rozmluvil

Aby se Tomík s Downovým syndromem rozmluvil Obrázek nadace

Downův syndrom Tomáškovi způsobuje řadu potíží. Logopedie pomůže, aby komunikace nebyla jednou z nich.

Jsme rodiče tří dětí ve věku 5, 3 a 1 rok. Nejstarší Tomášek se narodil s Downovým syndromem, který zapříčinil jeho opožděný duševní i tělesný vývoj. V tomto školním roce začal chodit do běžné školky, ovšem s podporou asistenta.

 

Největší brzdou Tomáška v zapojení se do kolektivu i v navazování sociálních kontaktů je nesrozumitelné vyjadřování. V minulosti i díky Vašim darům navštěvoval lekce speciální pedagožky a logopedky, které mu výrazně prospěly. Rádi bychom v podpoře vývoje řeči pokračovali.

 

Downův syndrom je u Tomáška spojen s řadou dalších zdravotních komplikací, například má potíže se srdíčkem, zhoršenou imunitu a pohybové problémy. Downův syndrom nelze vyléčit, ale jeho následky i mentální úroveň lze cílenou péčí pozitivně ovlivnit. Vývoj je ale mnohem zdlouhavější, pomalejší a každý pokrok je v porovnání se zdravými dětmi, výsledkem intenzivního cvičení a/nebo cíleného výchovného vedení.

Nyní nás nejvíce trápí Tomáškovy omezené vyjadřovací schopnosti.

Lekce logopedie přinesou Tomáškovi další impuls pro zlepšení řeči a vyjadřování. Vytvoří základ pro komunikaci nejen v rodině, ale i ve školce, později ve škole i v běžném životě obecně. Podpoří jeho sociální začlenění a možná i pozdější pracovní uplatnění.

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.